Letní hornové kurzy

5. - 11. 8. 2018

4. ročník mezinárodních letních hornových kurzů

English    

Esa Tapani (Finsko)

Finský hornista Esa Tapani (1968) začal hrát na lesní roh ve městě Lappeeranta v roce 1979. Studoval na Konzervatoři v Helsinkách a na Sibeliově akademii, kde absolvoval závěrečnou zkoušku s nejlepšími známkami. Mezi učitele Tapaniho patří Leena Heikkilä, Timo Ronkainen, Michael Hoeltzel, Dale Clevenger a Hermann Baumann. V letech 1990-92 působil Tapani v Helsinské filharmonii, v letech 1992-95 přešel do Symfonického orchestru švédského rozhlasu. V roce 1995 byl členem Symfonického orchestru finského rozhlasu, kde působil do roku 2007. Od roku 1986 hrál také v komorním sdružení Avanti!, specializovaném na moderní hudbu. Od roku 2007 je Esa Tapani profesorem na Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Frankurtu nad Mohanem.

Esa Tapani zvítězil v prestižní severské soutěži Nordic Horn Competition (1989). Profiluje se především jako komorní hráč a sólista se zaměřením na soudobou hudbu. Tapani spolupracuje s několika finskými skladateli, preferuje živou diskuzi mezi skladatelem a umělcem. Tapani hraje kromě lesního roku také na přírodní roh a barokní typ nástroje. Podle Tapaniho je výchozím bodem pro hudební interpretaci osobnost umělce.

Jan Vobořil

Jan Vobořil působí jako sólohornista České filharmonie, kde je též vedoucím skupiny lesních rohů. Od roku 2005 je sólohornistou orchestru Solistes Européens Luxembourg.  Byl sólohornistou Státní filharmonie Brno a Pražské komorní filharmonie. Sólově vystupuje doma i v zahraničí (Evropa, Japonsko, USA) pod taktovkou špičkových dirigentů. Natáčí pro Český rozhlas a televizi, Supraphon, německou televizi ARD, RTL,  japonskou Octavia Records, anglickou Classicprint aj. S různými komorními soubory natočil  mnoho CD. Je členem Pražského dechového kvinteta, Českého hornového kvarteta (přes 20 provedení Konzertstücku pro 4 lesní rohy od R. Schumanna po Evropě) a Hornového okteta České filharmonie.

Od roku 2011 je pravidelným hostem jako sólohornista v NDR Sinfonienorchester Hamburg a Seoul Philharmonic Orchestra (Jižní Korea). Od roku 2016 je zván jako sólohornista na speciální projekty s Riccardem Mutim do Koreje s Gyeonggi Philharmonic Orchestra. V roce 2016 byl pozván na Seiji Ozawa festival do Japonska do Saito Kinen Orchestra. Od roku 2014 je též pravidelným hostem na Mezinárodním festivalu komorní hudby v Kuhmo ve Finsku. Jan Vobořil vystudoval Konzervatoř v Brně a Akademii múzických umění v Praze. Je laureátem mnoha soutěží.

Jana Goliášová

klavírní doprovod

Zuzana Rzounková

Kritikou oceňovaná sólohornistka renomovaného Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK bezesporu patří ke špičce svého oboru. Je pravidelně zvána ke spolupráci s mnoha dalšími orchestry doma i v zahraničí. Pravidelně hostuje s lucemburským Orchester European Soloists, v Českém národním symfonickém orchestru je sólohornistkou a vedoucí skupiny lesních rohů. Pravidelně vystupuje na významných mezinárodních festivalech a za své výkony sklízí nadšené ohlasy u publika i recenzentů. Během svých četných koncertních turné procestovala celý svět, hostovala v Evropě, v Číně, Japonsku, USA a Jižní Koreji. Se stejnou intenzitou se věnuje sólovým vystoupením i komorní hře.

Mnohostrannost aktivního uměleckého působení doplňuje pedagogickou činností a jako docentka hudební fakulty JAMU Brno se intenzivně věnuje výchově nastupující generace české hornové školy. Mnoho jejích absolventů zastává posty ve významných českých orchestrech. Je zvána jako porotce do různých interpretačních soutěží a kurzů. Je uměleckým garantem a vedoucím Letních hornových kurzů v Broumově.

Zuzana Rzounková studovala na konzervatoři Košice, poté na JAMU v Brně. V době studií získala četná ocenění na národních i mezinárodních soutěžích, mezi jinými 1. cenu v Londýně v roce 1994 na mezinárodní hornové soutěži, v Brně o rok později. V roce 2010 dokončila na Janáčkově akademii doktorandský programu a získala titul PhD.

Martin Sokol

Martin Sokol začal svá studia na košické konzervatoři u profesora Milana Hubnera. Po ukončení studia v Košicích přešel na Janáčkovu akademii múzických umění do Brna, kde studoval ve třídě Zuzany Rzounkové. Za dob studií se úspěšně účastnil mnoha soutěží. Působil jako první hornista Moravské filharmonie Olomouc a v současnosti je prvním hornistou Symfonického orchestru FOK. Koncertuje v Čechách i v zahraničí.

Lenka Němcová

Rodačka z Pardubic vystudovala hru na lesní roh u Karla Křenka a na Konzervatoři u Otakara Tvrdého. Působila osm let jako první hornistka ve Filharmonii Hradec Králové. Od roku 1993 se naplno věnuje pedagogické činnosti v ZUŠ v Polici nad Metují, kde kromě lesního rohu vyučuje i ostatní žesťové nástroje. Od roku 2011 působí jako pedagog také v ZUŠ Broumov. Kromě pedagogické činnosti se Lenka věnuje komorní hře v žesťovém kvintetu Scholasticus.

Kontakty

Technické a organizační dotazy:

Tereza Kramplová
Výkonná ředitelka festivalu Za poklady Broumovska

Email: tereza.kramplova@zapoklady.cz
Tel: +420 731 481 309

 

Místo konání:

Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov
Klášterní 1, 550 01 Broumov